איך להימנע מקנסות בנושא נגישות אתרי אינטרנט
תאריך: 06/08/2020
נושא: דיגיטל

​​כל אתר אינטרנט או אפליקציה המספקים "שירות ציבורי" מחויבים לעמוד בתקנה 35 ולבצע התאמות נגישות עפ"י החוק, כשתחת ההגדרה "שירות ציבורי" נכללים אתרים המספקים שירותי מסחר, תיירות, בריאות, תרבות, בידור, רווחה, פיננסיים, ספורט ועוד. בנוסף מחויבים להנגיש גם אתרי משרדים ממשלתיים, רשויות מקומיות, אתר הכנסת ועוד.
מטרת תקנה 35 העוסקת בחוק הנגשת אתרים הינה לאפשר גלישה נאותה עבור עיוורים ולקויי ראייה, כמו גם אנשים הסובלים מלקויות שמיעה, מגבלות פיזיות ומגבלות קוגניטיביות אחרות, שהנגשה שכזו הינה חיונית עבורם ומאפשרת להם שיוויון זכויות מלא ויכולת להשתתף בפעילות אינטרנטית על אף מוגבלותם.
התקנה מבוססת על תקן מכון התקנים ת"י 5568, הנשען על התקן הבינלאומי WCAG 2.0 ובו קיימת דרישה להנגיש אתר ברמת AA, הרמה האמצעית מבין עוד שתי רמות הנגשה (A ו-AAA).
המשמעות היא שכל אתר אינטרנט או אפליקציה הנותנים שירות לציבור וניתן להשתמש בהם במחשב נייח או נייד, בטלפון חכם או בטאבלט – חייבים להיות נגישים עבור אנשים עם מוגבלויות, הן ברמת התשתית הטכנולוגית, הן ברמת התכנים (כתבות טקסטואליות או תמונות), והן בהנגשת מסמכי וורד או PDF, כמו גם סרטוני וידאו שונים.
על פי התקנות, כל אתר מחויב לבצע בדיקת נגישות תקופתית כל 5 שנים.

העונשים והקנסות הקבועים בחוק 

חוק הנגישות מכיל סעיפי עונשין ברורים למפרי החוק, הן במסלול האזרחי והן הפלילי. אי עמידה בהתאמות ובלוחות הזמנים שנקבעו בחוק, עלול לחשוף את האתר ובעליו לעונשים מנהליים ואף פליליים. כמובן, שחלה חובה לבצע פנייה מוקדמת למי שהאתר שלו לא הונגש כחוק, ולבקשו לתקן את הליקויים בטרם הגשת תביעה. במקרים אלו, על אתר לתקן את הדרוש בתוך 60 ימים מיום קבלת ההודעה.
כך או כך, אם נושא הנגישות באתר לא יטופל כראוי, במועד ועפ"י חוק, מסתכנים בעליו בעונשים כדלקמן:

אכיפה פלילית

הפרה של חוק הנגשת אתרים עלולה לגרור הוצאה של צו מנהלי, שהפרתו עשויה להוביל להגשת כתב אישום פלילי וקנס של כ-75,300 ש"ח, כאשר על כל יום נוסף בו נמשכת ההפרה, ייגבה קנס של כ-3700 ₪ ליום. על תאגידים ניתן להטיל כפל קנס העומד על כ-150,600 ש"ח. האחריות לקיום החוק חלה גם נושא משרה בכיר בתאגיד או עובד אחראי ברשות ציבורית, כאשר גם עליהם ניתן להטיל קנס של כ-75,300 ש"ח.
אי הנגשת אתר עלולה להוות גם עילה לאי מתן רישיון עסק, בהתאם לחוק רישוי עסקים.

אכיפה אזרחית

אדם עם מוגבלות רשאי לתבוע אתר אינטרנט ואת בעליו על הפרה של חובת הנגישות ללא צורך בהוכחת נזק. כיום עומד גובה הפיצוי על כ-62,000 ש"ח. את התביעה האזרחית רשאים להגיש אדם פרטי, הנציבות לשוויון או כל ארגון מוסמך שפונה בשמו של אדם שרואה עצמו נפגע מההפרה.

אחריות אישית

אמצעי האכיפה יכולים להיות מופעלים באופן אישי נגד נושא המשרה הבכיר ביותר באתר בו נתגלתה ההפרה (לדוגמא מנכ"ל חברה, סמנכ"ל או מנהל מחלקה).
לאחרונה אנו נתקלים בהתראות שמוגשות לרשויות טרם הגשת תביעה ייצוגית בנושא נגישות אתרי האינטרנט.

אנו מבקשים להזכיר שהאתרים שפותחו על ידנו פותחו כאתרים נגישים, כולל מערכת ניהול התוכן, תבניות תוכן ורכיבים ייעודיים.
נדרש וחשוב להקפיד ולעבוד בצורה נגישה בהתאם להנחיות.
מזה כמה שנים מלווה אותנו מומחית נגישות מוסמכת שעובדת בצמוד לצוות הפיתוח, בודקת את האתרים שלנו ומנפיקה לאתרים שלנו הצהרה 'אתר נגיש' (למי שהזמין).

להלן מספר המלצות לעבודה נכונה:

 1. כל מסמך WORD שניתן להעלות לאתר כמידע טקסטואלי – מומלץ להעלות כמידע בתוך האתר.
 2. אין להעלות תמונה עם מלל (פליירים) כתמונות רקע או כתמונה מתחלפת באתר.
 3. במקרה של פריטים עם פליירים בעלי מידע חיוני - חובה להעלות מלל חלופי מלא בדיוק כמו שמופיע על גבי התמונה. על התמונה עצמה יש לכתוב מלל חלופי שיסביר אותה (alt).
 4. לכל תמונה חייב להיות תיאור
 5. להקפיד לעבוד נכון עם הזנה של דפי המידע
  • לנקות עיצוב של מלל שהועתק ממקור אחר.
  • שימוש במדרג (h2,h3…) כותרות בדף.
  • שימוש נכון בתבליטים.
  • שימוש נכון בטבלאות (כותרת עליונה וכו..)
  • כתיבה נכונה של היפר קישור.
  • להמעיט בקיצורים.

הנגשת קבצים

אנא שימו לב לעניין זה. באחריות הרשות להעלות קבצים מונגשים לאתר.
ההמלצה שאנו נותנים ללקוחות שלנו הוא לרכוש תבניות word מונגשות.
צורת עבודה זו מבטלת את הצורך לבצע הנגשה משום שהקובץ כבר מונגש. כל שנדרש הוא לעבוד עם הקובץ בצורה נכונה.

"אוטומציה החדשה" מעניקה שירותים בנושאים הבאים

 • הנגשת קבצים.
 • יצירת תבניות ייעודיות נגישות לשימוש עתידי. מומלץ!
 • הזנת תכנים נגישים לאתר.
 • הדרכה פרטנית, ההדרכה מתבצעת ע"י מומחה נגישות.

למידע נוסף ניתן לפנות לצוות האינטרנט.